Tylėti ar sakyti – kaip rasti aukso vidurį?

QuestionCategory: Lietuviški klausimaiTylėti ar sakyti – kaip rasti aukso vidurį?
T.Girdzijauskas Staff asked 1 year ago

Buvau auklėjamas, kad visada turiu sakyti, ką galvoju tiesiai. Taip ir dariau, bet pastebiu, kad tas tiesmukiškumas sunkina bendravimą ar dar blogiau sukelia konfliktus. Jei nutylėsiu – nebūsiu savimi, pasakysiu, nors ir tiesą – įžeisiu žmogų. Tai kaip čia dabar elgtis ir rasti aukso vidurį?

1 Answers
T.Girdzijauskas Staff answered 1 year ago

Pirmiausia būtina suvokti, kad žodžiai – lemtinga galia žmonių gyvenimams. Informacija, žinios yra milžiniška jėga, kuri įprasmina, užpildo, praturtina arba akimirksniu sugriauna žmonių gyvenimus. Žmogus pasiklydo dykumoje, kalnuose, rūke arba miške ir tai tapo gyvybės mirties klausimu? Paskambino telefonu, pasakė žodžius ir jį išgelbėjo.

Dvi istorijos.

Izraelyje šalia Negyvosios jūros nacionalinio parko reindžeris markiravo karstines duobes, kad turistai neįkristų ir pats įlūžo į tokią duobę, o ten neryšio zona. Laimei jo pradėjo ieškoti ir rado su sraigtasparniu. Tačiau reindžeris duobėje laiko neleido veltui – jis ant tualetinio popieriaus aprašinėjo kas su žmogumi vyksta priešmirtinės dhidratacijos metu. Jo tikslas buvo su tokiais užrašytais žodžiais išgelbėti kitus žmones ateityje.

Sibire senolis išejo į mišką vienas grybauti ir pasiklydo. Tačiau anūkai jam įdėjo net 2 mobilius telefonus žinodami, kad taip gali atsitikti. Vienas iš telefonų stebuklingai buvo ir ryšio zonoje ir nenusėdusia baterija. Užteko, kad senolis pasakė 2 žodžius maždaug kurioje vietoje jis yra ir jį surado sraigtasparnis.

Kaip reikia elgtis jūsų atveju?

Taip kaip su maistu: per daug maisto – žmogus susirgs nuo persivalgymo. Per mažai maisto – organizmas neturės jėgų, sušals, susirgs taip pat. Reikia valgyti kuo tiksliau tiek kiek reikia.

Aukso vidurys yra taisyklė “taip jeigu taip ir ne jeigu ne”. Ko konkrečiai klausia – tai konkrečiai ir atsakyk (išskyrus jeigu tai nėra tavo asmeninė paslaptis). Jei žmogui sakysi tai ko jis neklausia, kas jam neįdomu, neaktualu – reiškia (greičiausiai) jį trukdai, erzini, kišiesi į jo gyvenimą (nebent jis palaiko pokalbį ir nori tęsti tą temą). Atvirkščiai – jei neatsakysi to ko klausia – reiškia nenori su tuo žmogum bendrauti. Tai du kraštutinumai griaunantys santykius. Kita ponaši taisyklė sako kad jei tave klausia apie A, tai ir atsakyk apie A iš esmės ir trumpai, bet nepasakok apie B ir C. Jei klausia pratęsimo apie B – papasakok apie B ir vėl sustok. Ir t.t.

Tačiau jeigu tu nori “gauti žinių” iš kitų žmonių – mokykis uždavinėti klausimus. Įdomių, okokybiškų, apgalvotų klausimų ruošimas – tavo namų darbas. Jei užduosi gerus klausimus – atsiras kas mielai tau juos atsakys. Norint užduoti klausimus reikia įsiklausyti į savo norus – čia visa esmė.

Sakyti, ką galvoji tiesiai tam tikrais atvejais galbūt ir tinkamas elgesys, tačiau tai grubus šiurkštus informacijos vartojimas, primenantis tarkim žmogų, kuris nusiperka arbūzą ir jį tiesiai visą kiša į burną norėdamas pavalgyti arba pavalgydinti kitą žmogų. Arbūzą reikia paruošti valgymui: nuplauti, supjaustyti į porcijas ir valgyti dalimis, o ne viską iš karto.

Jeigu žmogui sakysi neapgalvodamas kiekvieno žodžio – koks nors konkretus žodis gali viską sugriauti. Apie kiekvieną žodį reikia galvoti.

Net apie kiekvieną raidę.

Analogiškai su klausimais – nepaklausimas ko nors kas tau svarbu gali palikti problemą neišspręstą.

%d bloggers like this: