Apie šeimos prasmę

Straipsnyje Tomo mintys apie šeimos prasmę

SANTYKIAI

Tomas Girdzijauskas

7/2/20224 min read

Ar kada susimąstei, dėl ko kuriama šeima? Malonumui gauti? O gal jį teikti?

Malonumai yra būtini žmogui ne tik jo kūno gyvybei palaikyti. Jei malonumų per daug, virš saiko, arba per mažai – kyla rūpesčių, bet tai jau atskiras klausimas.

Gyvenimo nuostabumas tame, kad žmogus gali kilti vis į aukštesnius kokybinius lygius ir kartu gauti stipresnį brandesnį malonumą. Be to, su kiekvienu lygiu/aukštu ne tik didėja malonumo stiprumas, bet kartu keičiasi malonumą duodančių ir imančių santykiai, malonumą priimančių dalyvių skaičius bei kombinacija. Todėl kartu keičiasi ir žaidimo taisyklės.

Čia turime atitinkamus lygmenis: kūdikis, jaunuolis, pora/šeima, organizacija/komanda, tauta, žmonija. Visi šie malonumų lygiai ne naikina vienas kitą, bet sumuojasi gyvenimo eigoje ir net atsikartoja naujame lygyje. Pvz.: tėvai turi vėl žaisti vaikiškus žaidimus – bet dabar jau su savo pagimdytais vaikais ir dėl vaikų; mokyti juos ABC – to ko patys mokėsi vaikystėje; tačiau visa tai tėvai daro jau visai kitam lygyje ir žaidimas virsta rimtu ir labai svarbiu reikalu. Suaugę žmonės dovanoja vieni kitiems brangius suvenyrinius žaislus, visokius blizgučius, dažnai neturinčius jokio praktinio pritaikymo, tačiau džiaugiasi jais kaip mažiukai.

Gyvenimo pradžioje žmogus žaidžia su žaisliniais netikrais objektais, smėlio dėžėje statydo netikrą pilį, tačiau augant tuos netikrus objektus keičia jau gyvi, dideli ir galingi žaislai. Vaikystėje žmogumi rūpinasi kiti, nes jis pats savimi negali pasirūpinti. Malonumą jam dovanoja tėvai. Vaikas yra grynas 100% savanaudis imtuvas, imantis iš tėvų viską, ką tik gali.

Kitame - jaunuolio etape, žmogus jau turi išmokti pasirūpinti pats savimi. Tada seka kitas šeimos kūrimo stadija, kai jaunuolis pereina į dviejų žmonių mini-komandos lygmenį, kai malonumo teikėjai ir imtuvai yra du susiję žmonės. Štai šitame žmogaus gyvenimo epizode vyksta didžiulis kokybinis šuolis ir žaidimo taisyklės stipriai keičiasi. Ankstesnės, vieno žmogaus-imtuvo taisyklės jau nebegalioja, tampa net pavojingomis šeimai, antikomandiškomis, nelegaliomis. Suaugęs žmogus pats turi pradėti teikti, tiekti malonumą kitiems, o ne tik imti.

Ėmimas tėra vienakryptis judėjimas. Jei susitinka du tokie jauni žmonės, kurie vis dar gyvena lyg neišsiritę iš ankstesnės paaugliško savanaudiškumo fazės – padarę keletą metų bandymų tik IMTI malonumą ir neišmokę, nepradėję duoti – jie nusivilia kažkodėl neįvykusia cirkuliacija, neužsivedusiu šeimos “motoru” ir galvoja, kad išeitis tik skyrybos. O teisinga išeitis yra visiškai kita – reikia išmokti naujas, tikras poros/šeimos dvikrypčio judėjimo žaidimo taisykles: DUOTI malonumą kitam, nesitikint iškart gauti, arba pirmiausia duoti, o tik vėliau – imti. Tik tada abu gaus malonumą, stipresnį nei iki šiol gaudavo.

Tad reikia pradėt nuo instrukcijos skaitymo. Variklis automatiškai neužsiveda. Reikia ne šiaip kažką daryti, bet taikyti tikslų raktą. Po skyrybų darant naujos šeimos kūrimo bandymus, bet neperpratus taisyklių, neišmokus instrukcijos - patenkama į naujus nusivylimus. Čia svarbi plonybė: vyrai ir moterys yra vienas kitą papildantys pradai, todėl duoda ir ima vienas kitam skirtingose srityse, skirtingais būdais. Ir tai yra viena iš įdomiausių, ypatingų šio mokymosi dalių, kurį reikalauja didžiausio dėmesio ir suvokimo.

Būtent tam skirtos žinios apie amžinus vaidmenis šeimoje. Šeimoje būtina išmokti pirmiausia TEIKTI malonumą, o tik po to imti. Panašiai kaip iškyloje su vaišėmis. Savanaudiškai, vaikiškai mąstant, iš pradžių lyg ir nesinori dėti, aukoti savo dalies, tačiau prisijungus, pradėjus bendrauti žmonės pradeda atvirai dalintis savo geriausiais resursais. Paaiškėja, kad viskas krūvoje kartu su bendravimu duoda daug kartų daugiau malonumo ir naudos, nei valgymas dairantis ir pasislėpus nuo kitų.

Dar viena papildoma, bet labai svarbi, galima sakyti, auksinė šeimos taisyklė – TEIKITE TIK MALONUMĄ IR NĖ MAŽIAUSIO SKAUSMO. Maža to, kad naujos taisyklės reikalauja išmokti duoti, bet jos dar reikalauja atsisakyti bandymų spaudyti savo antrą pusę kaip citriną, versti jį ar ją duoti savo sultis.

Natūralu, jauniems, dar nepatyrusiems kasdieninio gyvenimo su tiek stipriai ir intymiai artimu žmogumi, nėra iškart viskas aišku. Be to, nelengva atsisakyti inertiškų, infantilių įpročių, kuriuos mums nuolat iš ankščiau diegė tėvai, o mes tik ėmėme ir iš esmės nieko nedavėm. Suartimu žmogumi toks elgesys yra nelegalus ir vedantis tiesiai į skyrybas.

Tai koks malonumas, jei turi fokusuotis tik į davimą?

Šeima – tai daug kartų didesnis malonumas nei vienatvė, tačiau šeimos malonumas turi savo taisykles ir kainą – būtina aukoti ankstesnį mąstymą, infantilius savanaudiškumo ir spaudimo įpročius. Tai nelengva, bet būtina pamoka profesionaliems jauniems savanaudžiams. To įmanoma išmokti per kelis pirmus metus kol dar stipri aistra, prieš ištinkant trečiųjų-ketvirtųjų santuokos metų šeimos krizei. Rūpinimasis šeima kaip mini-komanda iš 2-10 asmenų yra rimtas energijos srauto greitintuvas ir gyvybingumo šuolis žmogaus smegenyse, kraujotakoje, apskritai gyvybės apykaitoje. Taip prasideda pilnavertis gyvenimas ir visas “Kosmosas, visa Visata” skirta būtent tam.

Tačiau malonumas vien šeima nesibaigia. Šeimos gyvenimas didina žmogaus energija ir veda jį į tolesnes pakopas. Prie jo toliau prisideda visuomeninė, komandinė, darbinė, tautinė, valstybinė veikla, kurioje kuriami malonumai (naudos, prekės, paslaugos) tūkstančiams žmonių. Už to stovi dar ir žmonijos pakopa. Tai dar aukštesni laipsniai tiems, kas subrendo iki to.

Gyvenimo eigoje bręsta ne tik žmogus, bręsta ir jo motyvas – DĖL KO tai vyksta. Jei motyvas neteisingas, nebrandus – net gavus ką nors – tai galų gale neteikia tikrojo ir didžiausio skonio. O teisingas motyvas duoda patį stipriausią skonį ir malonumą. Čia didelė išmintis. Motyvas duoda išbaigtumą. Einant į šeimyninį gyvenimą turi iš esmės keistis tikslas, motyvacija. Tikslas “aš” turi keistis į tikslą “mes-šeima”. Be to, turi atsirasti tikslas daugėti, o ne likti tokiu kokiu buvai arba mažėti.

Daugiau apie santykių meną Tomo mokymuose

Konsultacijų santykių ir pažinčių proceso klausimais rezervacija el.p.: info@girdzijauskas.com

berniukų ugdymasberniukų ugdymas