Koks yra idealus mokytojas

Manęs kartą paklausė “koks yra idealus mokytojas?”. Štai mano atsakymas

VISUOMENĖSAVĘS PAŽINIMAS

Tomas Girdzijauskas

10/11/20232 min read

Geras mokytojas nepririša mokinių prie savęs, o dar geresnis - kurio mokiniai jį pralenkia

Taip įdomiai atsitiko, kad mano gyvenimas daug metų sukasi apie mokymą ir mokymąsi. Jaunystėje atrodė, kad va būtent tuo tai tikrai neužsiimsiu, tačiau visos aplinkybės ir gyvenimas parodė priešingai.

Gyvenimo eigoje turėjau labai daug mokytojų ir mokinių. Pradžioj mokytojai buvo tėvai, po to mokytojai mokykloje, vėliau universitetuose, o po jų - mokytojai privačiuose asmeniniuose mokymuose. Ir šiuo metu mokausi iš mažiausiai 4 mokytojų lygiagrečiai.

Manęs kartą paklausė “koks yra idealus mokytojas?”.

Mano manymu, mokytojas visų pirma tai žmogus turintis labai stiprius nervus, o tai reiškiasi beveik bekrašte kantrybe.

Kaip pavyzdžiui vienoje garsioje istorijoje apie įkyrų ir nemandagų mokinį, kuris bandė garsaus išminčiaus Zusya iš Hanipol kantrybę ir vis vien nesugebėjo jo išprovokuoti.

JAV pedagogikoje yra nerašyta taisyklė, kad mokytojas turi pasitraukti po 9 metų darbo. Japonijoje mokytojo darbas laikomas pačiu sunkiausiu ir sunkesniu už šachtininko. Tai todėl, kad įtempti nervai degina žmogų iš vidaus.

Antra - mokytojas instaliuoja patirtį, panašiai kaip programuotojas. Taigi, jis ir pats turi turėti daug gyvenimo patirties, daug pamokų ir jas mokėti paaiškinti, t.y. turėti praktiką, kurią sugeba paversti į teoriją.

Trečia - jis turi mylėti mokinius, nes tik tada vyksta davimas, patirties perdavimas.

Ketvirta - jis turi nepririšti mokinių prie savęs, o paleisti į gyvenimą taip kaip paukščiai paleidžia savo vaikus skrydžiui.

Penkta, jei jis duoda stiprų impulsą - jo mokiniai jį pralenkia. Aš turiu tokių mokinių, kurie pralenkė mane pasiekdami tai ko aš pats norėjau ir noriu, o jie padarė tai ir dar daugiau. Aš pats dabar iš jų mokausi. Pvz. - vieno jų apsilankymas šią vasarą mane įkvėpė surengti šiuos mokymus https://bit.ly/3RHqNm8

Šešta - jis skatina juos uždavinėti sunkius klausimus. Taip auga ir jie, ir jis pats. Sunkūs klausimai moko mokytoją, o geras mokinys tas, kuris užduoda sunkius klausimus.

Septinta - jis išmano sielas, psichologiją ir idealiu atveju yra išmintingas. Tai motyvuoja ir įkvepia. Mokytojas turi gebėti motyvuoti savo mokinius įsisavinti žinias ir siekti aukštų tikslų.

Aštunta - jis visus mokinius vertina teisingai ir nė vieno neišskiria, kad išlaikytų draugiškus mokinių ryšius.

Devinta - jis nepaliaujamai tobulėja, veda save paskui savo augimu.

O kas Jums yra idealus mokytojas?