Kaip apsisaugoti nuo pažinčių sukčių

Štai ir Lietuvoje atsirado Tinder Swindler (pažinčių sukčius) variantas. Keli esminiai patarimai kaip nepatekti į jų pinkles

SANTYKIAI

Tomas Girdzijauskas

6/12/20243 min read

Sukaupiau nemažą patirtį konsultuojant pažinčių proceso klausimais ir kuriant pažinčių sistemą rimtoms pažintims - tad turiu ką šia tema pasisakyti. Beje, jau esu rašęs žiniasklaidai apie tai kaip apsisaugoti nuo pažinčių sukčių, tad pakartosiu esminius patarimus. Kviečiu pasidalinti, nes kaip rodo apgavysčių mastai ir išviliojamos sumos - žinių ir suvokimo kaip elgtis pažintyse ps daugumą yra apvalus nulis.

Taigi, kokie yra signalai, kad profilis pažinčių portale gali būti netikras ar asmuo ketina apgauti?

Yra nemažai signalų, juos reikia įdėmiai sekti.

Pavyzdžiui:
Fotografijos yra, bet jose slepiamas veidas. Tai labai rimtas požymis, kad kažkas ne taip.
Fotografijos padarytos vienu stiliumi.
Fotografijose jauna, ypatingai gražios figūros kinietė. Dėmesio centre - tik figūra.
Fotografijos pernelyg geros, išdailintos
Fotografijų veidas neatitinka vardo ir lokacijos: pvz lokacija teigia, kad tai pretendentas iš Rytų Europos, bet jo veidas būdingas Tolimiesiems Rytams.
Arba vardas labai neįprastas. Jis gali būti sugeneruotas specialių programų.

Beje, iki liepos 1 d. e-knyga KOKIAS NUOTRAUKAS DĖTI Į PAŽINČIŲ PROFILĮ nemokama (atsisiųsti galite čia https://bit.ly/4bSW1hy ) Ji irgi pravers atkreipti dėmesį į kandidato nuoširdumą.

Toliau, pradžia gali nekelti jokių įtarimų, tačiau susirašinėjimo metu prasideda pokalbio temos lenkimas ne į normalius pažinčių klausimus, o specifiškai ir gilyn į asmeninę komercinę informaciją - kokį turtą ar pinigus tu turi, kokia tavo investicinė vertė, kiek banko sąskaitų turi ir t.t. Šis pokalbis vedamas gudriu ir provokatyviu būdu, metant iššūkį “na kas tu čia toks/tokia, nes aš tai socialinėje hierarchijoje esu aukščiau už tave, aš princas/princesė ten ir ten. Taip žmogus išprovokuojamas irgi pasigirti bei atskleisti asmeninius duomenis.

Dar vienas būdas išgauti asmeninius duomenis, kai parašo emocingą laišką saugotis nuo apgaulės su nuoroda į tikros apgaulės tinklapį.

Taip pat paminėtinas sukčių veikimo būdas, kai neįprastai greitai arba iškart siūlo persijungti į Whatsapp aplikaciją, kuri leidžia pašnekovui slėptis po anonimiškumu. Nusipirkai bet kokią SIM kortelę, jos pagrindu pasijungei Whatsapp, įsivardinai kuo tik nori ir nieko daugiau nereikia - esi nežinomas. Kvietimas skubiai jungtis į Whatsapp yra akivaizdus apgaulės požymis. Normalūs žmonės neskuba persijungti, tai daro vėliau ir prašo Facebook profilio, iš kurio gali daug sužinoti apie asmenį, pamatyti jo autentiškumą, fotografijas, draugus, vertybes, pažiūras, mąstymą jo sienos postuose. Whatsapp to nėra.

Kokie saugūs būdai tai patikrinti?

Pirmiausiai - bandykite apie tą žmogų gūglinti - kai kurie žmonės yra gana vieši, apie juos yra bent jau kažkiek informacijos socialiniuose tinkluose.

Toliau, šios informacijos apie save nepatariama viešinti:

Jokios privačios, kol nepatikrinote pašnekovo tam tikrais esminiais klausimais, rodančiais, kad žmogus autentiškas rimtų pažinčių dalyvis, kad jo tikroji motyvacija - poravimasis, o ne kiti tikslai.

Štai konkretūs pavyzdžiai iš mano praktikos, kaip klientai apsigavo:

vyras neva iš Rumunijos susipažino internete su turtinga moterimi iš Klaipėdos ir po kelių mėnesių bendravimo pradėjo užsiminti, kad atskristų į Lietuvą susitikti, bet šiuo metu neturi tam pinigų. Moteriai kilo įtarimas, ji kreipėsi į mane ir aš išnagrinėjęs jo socialines medijas radau, kad iš tikro jo vietovė yra ne Rumunijoje, o Nigerijoje, kur yra didžiausias pažinčių apgaulių industrijos centras pasaulyje.

Kitas: vyrui vilniečiui į pažinčių žinutes atėjęs nuoširdus moters kriepimasis, kad ji prieš pradėdama pažintis kiekvieno asmens autentiškumą tikrina per neseniai įsteigtą pažinčių profilių tikrinimo portalą, kur atskiriami autentiški ir melagingi asmenys. Iš tikrųjų, paaiškėjo, kad tas portalas yra apgavystė - jis renka banko kortelių ir kitus asmeninius duomenis, o domeno vardas - netikras. Paaiškėjo, kad tai nevalstybinis, neoriginalus institucinis, apgavikiškas adresas. Tokiais atvejais žmonės daro daug klaidų, nes šie adresai reikalauja šiokio tokio techninio išprusimo.

Dar viena istorija, kai Pietų Azijos regiono jauna patraukli moteris nuoširdaus pažinčių pokalbio metu staiga pakeitė temą ir pradėjo siūlyti vakaruose mažai žinomą paslaugą - aš su tavim susirašinėsiu apie viską kas tau rūpi, palaikysiu tave psichologiškai, kelsiu tavo vyrišką savivertę, o tu mane remsi pinigais. Yra nemažai vyrų, kurie gyvena socialinėje atskirtyje ir jiems toks susirašinėjimas su moterimi yra labai svarbus. Pasirodo, Filipinuose tai ištisa industrija. Ši paslauga nebuvo iškart deklaruota pažinčių profilyje - ten buvo parašytas įprastinis pažinčių tikslas.

Taip nutinka įvairiausiems žmonėms, nes apgaulės darosi vis gudresnės ir reikalauja specializuotų žinių, kad jas atpažintų net išmaniausi dalyviai.

Tokiais atvejais gauti pagalbą iš teisėsaugos labai sudėtinga, dažniausiai dėl geografinio atstumo, skirtingų šalių įstatymų. Apgavikai greitai “mėto pėdas” keisdami interneto adresus, telefonų korteles, elektroninio pašto adresus. Tokie teisiniai procesai ilgai trunka, sudėtingi ir geriau neįsivelti į problemą, nei ją po to “gesinti”, kai “šaukštai po pietų”. Nebent tik per banką skubiai bandyti grąžinti lėšas, jei dar jos nenutekėjo.

Daugiau mano specialiose konsultacijose rimtų pažinčių proceso klausimais : www.malonususipazinti.lt

ir mokymuose ieškantiems antrosios pusės - rinkinys: https://edu.girdzijauskas.com/product/ieskantiems-antrosios-puses/