Kaip išlikti ramiam ir toliau siekti savo tikslų

Tomas dalinasi mintimis apie tai, kaip nepasiduoti negatyvioms naujienoms ir toliau siekti savo tikslų

SAVĘS PAŽINIMAS

Loreta Girdzijauskienė

6/22/20224 min read

Ar žinai, kad vos kelios minutės ryte, praleistos skaitant negatyvias naujienas, gali nulemti visą tavo dienos emocinę trajektoriją?

O jei esi bombarduojamas šių naujienų kasdien? Ar įmanoma tokiame emociniame lauke išlaikyti vidinę ramybę ir toliau siekti savo tikslų lyg niekas nevyktų?

Po pandemijos ne kartą esu girdėjusi kai kuriuos sakant, kad per tuos dvejus metus būtų nuveikęs daug daugiau, jei nebūtų skaitęs negatyvių naujienų. O jos, pripažinkime, atakavo visais kanalais ir visomis formomis. Beveik nebuvo nei vieno, kurio jos nepalietė.

Tad ar įmanoma tokiomis “sąlygomis” išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti dėl karo ir gyventi lyg atskiroje “matricoje”, kurioje egzistuoja tavo tasyklės?

Paprašiau Tomo pasidalinti savo nuomone apie tai ir štai ką jis atsakė.

Blogos naujienos yra užkrečiamos ir ką sako televizoriaus vieta tavo namuose

Reikia turėt minty, kad stresoriai-dirgikliai (ypač negatyvūs) bus aplink mus visada. Smegenys pačios nuolat ieško naujo negatyvaus stresoriaus ir vienam nutilus, tuoj pat peršoka ant naujo. Bet taip vyksta tik tuo atveju, jei esame pasyvūs!

Kodėl mes labiau kreipiame dėmesį į negatyvias žinias? Nes negatyvios naujienos yra labiau užkrečiamos, nei pozityvios. O taip yra dėl savisaugos instikto. Pvz. gebėjimas užsikrėsti kito baime gali mus įspėti apie neišvengiamą pavojų.

Štai kodėl nemažai žmonių kasdien skaito spaudą, joje ieško būtent negatyvių naujienų ir jomis užsikrečia. Patys žurnalistai seniai suprato, kad uždirbs duoną tik teikdami bei išpūsdami būtent negatyvias naujienas. Juk patys skaitytojai ir žiūrovai į jas reaguoja labiau, ir net už jas moka pinigus. Tai įprastinė žurnalistų ir įvairaus media turinio kūrėjų duona. Pats asmeniškai šią negatyvių stresorių virtuvę sužinojau dirbdamas žiniasklaidoje beveik 10 metų ir tam tarpe būdamas radijo stoties vadovu. Todėl jau prieš 20 metų nustojau žiūrėti TV, klausyti radiją, skaityti spaudą, o 2011 metais išvaliau visą FB feed/sieną ir jos nebeskaitau. Vietoj to susirinkau tik man svarbius, tikrai kokybiškus šaltinius, pvz HBR (Harvard Business Review) ir panašius. Aplinkoje ir taip daug žmonių, kurie greitai atneša svarbiausias naujienas.

Galima sakyti, kad žiniasklaidos teikiama informacija veikia kaip raudonas audeklas bulių - žmonės pagaunami per išlikimo instinktą, baimę dėl ateities ir dėl to taip lengvai valdomi. Dauguma aklai netikrina faktų, galima sakyti, tiki žiniasklaida kaip šventu raštu - tiksliai taip kaip religingi fanatikai. Žiniasklaida yra nauja religija ir ji sukelia naująjį akląjį fanatizmą, o TV yra naujasis altorius. Dar prie kompanijos galima pridėti ir soc.medijas su telefonais. Tad jei nori valdyti savo likimą - ieškok tiesos, faktų, tikro žinojimo, o ne kasdieninių chaotiškų “naujienų”.

Turtingiausi pasaulio žmonės nežiūri televizijos. Jie sako, kad “jei reikia jūsų namuose televizoriaus, tai laikykite jį tamsiame kambarėlyje ir kai tikrai reiks - nueikite į jį, užsidarykite, kad netrukdytumėt namiškiams ir pažiūrėkite”. Pagal tai kur stovi TV namuose, galima suprasti apie tos šeimos pajamas. O dažniausiai jis stovi centrinėje vietoje namuose ir formuoja visą namų dvasią. Išimtis gali būti tada, jeigu žiūrima nereguliariai ir žiūrimi atrinkti turiniai, mokymai, naudinga dokumentika. Kodėl gi neperžiūrėti visų dokumentinių filmų arba ilgųjų laidų apie daug pasiekusius pasaulio žmones.? Pvz. apie Elon Musk?

Tu GALI atsiriboti nuo negatyvo ir toliau siekti savo tikslų

Daugumos žmonių smegenys veikia dviem režimais (būviais) - pasyviuoju ir aktyviuoju. Jei per ilgai esame pasyvūs - patenkame į depresiją. Jei per ilgai aktyvūs - pervargstam ir perdegam. Visgi būti aktyviu yra geriau. Ir būtent kai esame pasyvūs, neturime stiprių tikslų - pasiduodame negatyviai informacijai. Todėl pirmas receptas kaip nepasiduoti negatyvios informacijos bombardavimui - tiesiog nuolat būti aktyvioje būklėje (išskyrus kai būtina ilsėtis). Tačiau tobula būklė yra kažkur per vidurį.

Kaip ją pasiekti? Įsivaizduokite įtemptą lyną: nori nenukristi - eik pirmyn ir tuo pačiu metu balansuok. Nori nenugriūti nuo dviračio - važiuok pirmyn ir balansuok. Kitaip sakant, dienos metu turime būti aktyvūs ir kartu balansuoti. Ir jokiu būdu nebūti pasyviu, nes pasyvioje būklėje balansuoti neįmanoma. Pilnai pasyvi būklė lygi mirčiai, o gyvenimas yra nuolatinis judėjimas į priekį.

Kyla nerimas dėl ateities? Žinok, kad ta jėga, kuri tave sukūrė (kaip ją bevadintumei - Gamta ar Dievu) rūpinasi ir tavo likimu. Ji neduoda tau perteklinių naštų, kurių nepakeltumei. Todėl ir nesikrauk ant savęs nereikalingų naštų.

Nebūk kaip tie buliai arenoje žiūrintys tik į raudoną audeklą.

Bijai karo ar vėl gresiančios pandemijos ir jos suvaržymų? Žiūrėk į faktus - niekada žmonija nežūva visa iškarto, o tik tam tikras žmonių procentas. Jei vyksta arba gresia karas? Užsiimk šiuolaikiniu prepingu - vieną kartą gyvenime pasidomėk civiline gynyba (bent ABC lygyje), pasiruošimu ekstremaliai situacijai. Žinok, ko labiausiai reiktų karo atveju, kur susitikti su artimaisiais dingus ryšiui, kokių būtiniausių žinių, gebėjimų ar daiktų reikia išgyvenimui, kur bėgti ar slėptis ir prarepetuok tai. Trumpai tariant, išmok išeiti iš komforto zonos ir perdėtų baimių dėl karo nebus. Išmok tikro atsargumo, kaip moko RAMHAL savo garsioje knygoje.

Vis vien neramu? Pažink kuriančią jėgą, visa ko šaltinį ir priežastį. Mokslininkai tai daro per mokslą, o tikintieji - per tikėjimą. Tai pirmas ir svarbiausias išmintingas gyvenimo instrukcijos punktas. Žmonės rimtai susifokusavę į kuriančios jėgos pažinimą - įgija vidinę ramybę, nes gauna stiprų įkvėpimą kūrybai ir turi aukštus gyvenimo tikslus. Toks realybės pažinimas duoda tiesos pažinimą, o tiesos žinojimas duoda vidinę ramybę.

Ir žinoma, dirbk su savo mintimis ir vidiniu dialogu. Neleisk mintims valdyti tave. Valdyk jas pats.

Kaip valdyti vidinį dialogą Tomas pristato savo seminaruose “Vidinio dialogo valdymas” ir “Vidinė ramybė”, kurie šiuo metu taip pat yra mokymų rinkiniuose.

vyramsvyrams