Nuo ko prasideda smurtas šeimoje

Klausimas: Kivirčo metu (nes vyras nelaiku grįžo ir nespėjo į vaiko gimtadienį) mane vyras negražiai pavadino, to pasekoje aš panaudojau jėgą prieš jį (tai yra spyriau jam į pilvą – gulėjau lovoje, o jis sėdėjo man prie kojų) tuomet jis puolė mane už kaklo ir smarkiai papurtė. Ar tai galima pavadinti smurtu? Jei tai smurtas, ar tokį veiksmą galima toleruoti? Ar nutraukti santuoką?

Atsako T.Girdzijauskas:

 • Smurtas prasideda nuo mūsų pačių, t.y. nuo slapto vidinio dialogo arba minčių, kurias mes susikuriame savo galvoje (arba nuoskaudų, kurias irgi susikuriame ir laikome savo valia).
 • Tai reiškia, kad smurto pradžia yra mūsų pačių VALIOS AKTAS atliktas mintyse. Teisės kalba tai vadinama motyvu ir būtent už (piktą) motyvą žmogus yra pakaltinamas ir baudžiamas. Paprasti žmonės tai vadina tyčiniu darymu.
 • Jei slapta mintis (ar gera ar bloga mintis – nesvarbu, tai kitas klausimas) laikoma sistemingai ilgą laiką – ji ima matytis išorėje iš žmogaus kūno kalbos ir visų pirma – akių elgesio/judesių. Jei mintis pikta – tai matosi kaip piktas žvilgsnis ir toks žvilgsnis labai stipriai veikia kitus žmones. Todėl slapta mintis (nors laipsniškai, tačiau – netikėtai) tokiu būdu virsta išoriniu aktu, tyčinių veiksmu be didelio rankų kilnojimo. Tai JAU YRA SMURTAS. Tai gerai žinoma visame pasaulyje nuo seniausių laikų. Piktas žvilgsnis labai provokuoja ir jau gali būti pirma ryški iš šono akivaizdi konflikto priežastis, tačiau nepastebėta pačiam pikto žvilgsnio autoriui. Pvz.: tai dažnai reiškiasi kaip smerkiantis žvilgsnis arba nenoras žiūrėti į akis ir panašiai.
 • Tolesnis etapas – jei pikta mintis palydima bent vienu negatyviu žodžiu – smurtas įgauna dar didesnę galią ir tampa pakaltinamas objektyviai, nes piktą žvilgsnį pastbėti gali nedaug kas, o piktą žodį girdi daugiau žmonių.
 • O toliau iki nevaldomos fizinio smurto lavinos – sekundžių reikalas.
 • Visa ši graduali grandininė reakcija arba veiksmų seka eina augančiu būdu ir jos galutinis tikslas (jei vystyti ta kryptimi toliau) yra kito žmogaus sunaikinimas. Tai reiškia, kad pradinė (berods nekalta) minties sėkla yra tokia pat baisi, pavojinga ir pakaltinama. Teisininkai būtent šiais minčių motyvais ir užsiima profesionaliai.

Taigi

 • Klausimas kas šeimoje nevaldė arba nevaldo savo minčių-motyvų ir žvilgsnių, nes būtent nuo čia prasideda kivirčai.
 • Vienintelis vaistas šeimos kivirčams – nuolat rūpintis ir teikti malonumą sutuoktiniui taip dažnai ir kokybiškai, kad kartais per klaidą įvykstantys įskaudinimai būtų uždengti/kompensuoti daug kartų didesniu gerumu.
 • Jei vyras nespėjo į vaiko gimtadienį, reiktų gerai iš anksto žinoti vyro ir santykių su juo psichologiją, kad:
  • Vyrams gimtadieniai ir šeimos šventės yra žymiai mažiau svarbu nei moterims. Tai moterų sfera ir iniciatyva (dažniausiai), todėl jei vyras nebuvo motyvuotas dalyvauti – nėra reikalo ir net negalima dėl to iš musės daryti dramblį, sureikšminti. Spėju, kad vyras (kaip ir dauguma) pasijautė prievartaujamas užsiimti tuo kas jam mažai įdomu, pavėlavo ir dar buvo verčiamas teisintis (tai tipinės situacijos šeimoje).
  • Dar svarbiau tokioje situacijoje yra tai, kad vaikai (ir jų šventės) negali būti statomi aukščiau už vyrą ir jo svarbą namuose. Jei vaikai ir jų gimtadieniai atsidurs aukštesniame prioritete, aukštesnėje svarboje nei vyras, jo interesai, jo reikalai -šeima žlugs, t.y. moteris savo rankomis sugriaus šeimą. Beveik neabejoju, kad vyras būtent dėl šios priežasties giliai viduje buvo nepatenkintas, o jei dar moteris išreiškė pretenzijas – tai visiškai ribinė situacija, kuri gali baigtis labai liūdnai visai šeimai.

Todėl šioje istorijoje matosi visa serija smurto ir labai rimto smurto formų, kas slepiasi po nekaltu vaiko gimtadieniu. Žmona su pačiais geriausiais motyvais realiai naikina savo vyrą vaiko pagalba – čia jei tai tiesiai išsireikšti.

Vyro atsakas į tokią situacija aprašytas garsioje japonų pasakoje “Mėnulio Lokys“* , kurią rekomenduoju jums skaityti visų pirma. Jei norite atgauti taiką ir džiaugsmą šeimoje ir švęsti vaikų gimtadienius su patenkintu švytinčiu vyru parankėje – pirmiausia išmokite pamokas iš japoniškos istorijos.

Jei tai smurtas, ar tokį veiksmą galima toleruoti?Ar nutraukti santuoką?

Tai labai rimtas smurtas!

Reikia pradėti nuo savęs – negalima toleruoti tokio SAVO elgesio, nes tai elgesio ribų peržengimas ir keletą kartų. T.y. reikia iš esmės rimtai studijuoti šeimos santykių ABC ir pykčio valdymo tema dar prie to papildomai. Po tokių atvejų reikia nedelsiant atsiprašyti vyro.

Dar kartą primenu – įsiskaitykite į Mėnulio Lokio istoriją.

*“Mėnulio lokio“ japoniška pasaka (trumpa kelių puslapių) yra Clarissa Pinkola Estes knygoje “Bėgančios su vilkais“ prasideda 447 psl. Ten pasakyta, kodėl, kaip moteriai elgtis su savo vyru ir kokia grėsminga “meškos“ jėga glūdi vyre.

Rekomenduojame seminaro įrašą vidinio dialogo valdymo tema>>:tomo-girdzijausko-seminaras

Reklama

Vienas komentaras “Nuo ko prasideda smurtas šeimoje

 1. Labai siulyciau pilnai paskaityti knyga – Why Does He Do That?: Inside the Minds of Angry and Controlling Men, Lundy Bancroft. pagooglinus jos turini galima rasti internete.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s