Tomas Girdzijauskas. Kaip suderinti šeimą ir karjerą?

Dažnai moteriai iškyla klausimas, kaip suderinti šeimą ir karjerą.

Tomas Girdzijauskas teigia, kad pirmiausiai:

Per prioritetus, kurie nustatomi per vertybių sistemą. Skirtingos civilizacijos, tautos, tikybos ir asmenys turi stipriai skirtingas vertybines sistemas. Pavyzdžiui, pagal vieną vertybių modelį yra 4 esminės vertybių grupės: draugai (bendravimas), pinigai (darbas), religija, šeima. Pagal šį surikiavimą arba svarbos eiliškumą galima nuspėti iš kokios pasaulio pusės žmogus. Taigi, šiame sąraše matote ir šeimą bei pinigus-darbą-karjerą. Kiek žinau, lietuvių vertybės per paskutinius dešimtmečius kinta – anksčiau pirmoje vietoje buvo pinigai, dabar jų svarba krenta, o šeima kyla aukštyn.

Jei imti konkretų asmeninį atvejį, reikia gerai pagalvoti, atsakyti sau į klausimą -kas iš šių vertybių žmogui yra svarbiausia arba vertingiausia gyvenime – ir atitinkamai sutvarkyti prioritetus. Jei žmogui tikrai aiškiai svarbiau šeima, tuomet reikia galvoti kaip išradingai spręsti pinigų-darbo-karjeros klausimą. Jei svarbiau karjera, tada reikia galvoti ar kurti šeimą, o jei kurti – tuomet būsimam sutuoktiniui iškart aiškiai pranešti, kad karjera bus svarbiau negu šeima. Net ir tuo atveju, jei šeima jau sukurta, o karjera yra svarbesnėje vietoje už šeimą, galima rasti kažkokių kūrybingų sprendimų ir kompromisų šeimoje. Tačiau daugiausiai šeimose problemų būna tuomet, kai žmonės pirmiausia patys sau neapsibrėžia aiškiai – kas yra svarbiau (ir gyvena vidinėje įtampoje), ir antra – kuomet antroji pusė gyvena neišpildytų lūkesčių įtampoje ir nesupranta, kad šį klausimą apskritai reikia iškelti (atitinkamai delikačiai) ir spręsti.

Su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria moterys, nusprendusios siekti karjeros?

Vyrų ir moterų atvejai šiuo klausimu stipriai skiriasi dėl daugybės biologinių ir istorinių priežasčių.

moteriskumas

Visų pirma biologinės kliūtys. Karjeros siekianti moteris užsikrauna ant savęs nemažą darbinę nervinę įtampą ir tai kelia pastojimo problemų. Pirmesnis karjeros darymas nukelia vaikų gimdymą į vėlesnį laikotarpį. Dažnai tai yra žymiai vėliau (ir net ribinis) nei idealus laikas vaikų gimdymui, kurį rekomenduoja medikai  – tarp 21-24 metų, o moters vaisingumo pikas yra 24 m. Vaisingumas yra labai didelė šiuolaikinė Vakarų visuomenės problema: daugybė jaunų porų nori turėti vaikų, bet negali. Mano giliu įsitikinimu, tai kaina, kurią jie moka už gerbūvį, komfortą ir socialinį reikšmingumą, o nevaisingumas yra pasekmė didelio nervinio ir cheminio streso.

Antra, moterų menstruaciniai ciklai ir nuotaikų kaita darbe yra problema, kurios neturi vyrai.

Trečia, nėštumo atveju moters karjera automatiškai eina į antrą planą ir yra įmonių, kurios nepageidauja moterų (diskriminuoja jas), galinčių greitai pastoti ir iškristi iš darbo proceso.

Ketvirta – moterų efektyvumas aukštose administracinėse pareigose paskutiniu metu tapo kontroversiška tema po to kaip buvo padaryti nauji tyrimai http://www.economist.com/news/business/21653626-claims-women-manage-differently-fromor-better-thanmen-are-questionable-sex-boardroom . De facto daugumoje pasaulio įmonių ir organizacijų aukštose pareigose dominuoja vyrai (only four percent of the CEOs in Fortune’s top 1,000 companies are female) ir nesimato, kad situacija kardinaliai keisis artimoje ateityje. Todėl pati “karjeros” sąvoka patenka po klaustuku, nes karjeros tikslas pagal apibrėžimą yra kilti ir siekti aukštų pareigų. Moters atveju kyla karjeros “lubų” klausimas ir tokių “lubų” neturi vyrai. Jei iš anksto aišku, kad yra “lubos” – tai kam karjera moteriai reikalinga apskritai? 

Jungtinėje Karalystėje padaryti valstybiniai tyrimai parodė, kad efektyvi moters karjera baigiasi ties 45 -tais gyvenimo metais.

Penkta, jei moteris imasi darbinės karjeros (kaip svarbesnio prioriteto už šeimą) – automatiškai kyla bendravimo su vyru deficitas, gryno laiko skiriamo tiesiogiai vyrui-sutuoktiniui trūkumas. Tai silpnina santykius, tai silpnina vyro šeimyninį “pamatą” ir silpnina vyro gebėjimą maksimaliai produktyviai dirbti. Taip, idealu, jei vyras gali, sugeba pilnai aprūpinti šeima pats vienas, tačiau atkreipiu dėmesį, kad tokiems vyrams reikalinga labai stipri (faktiškai – profesionali) moters-žmonos pagalba, parama, palaikymas, rūpyba, antraip vien sveikatos prasme jis neatlaikys darbinių krūvių.

Šešta,  dėmesio vaikams deficitas, apie kurį net nepradėsiu kalbėti, nes tai didelė dramatiška šiuolaikinė tema.

Apskritai, moterys darančios karjerą arba siekiančios lyderystės susiduria su eile paradoksų.

Kokių kompromisų reikia imtis, norint pasiekti rezultatų darbe, kad nenukentėtų šeima?

Jei šeima yra pirmame prioritete, o darbas – antrame, tuomet reikia keisti darbo pobūdį (taip, kad būtų galima skirti pakankamai laiko šeimai). Gal net keisti profesiją. Susiorganizuoti darbą namuose. Kurti smulkų verslą, leidžiantį dirbti iš namų. Galų gale net keisti gyvenamą vietą, miestą arba šalį, jei nėra kitos išeities, tačiau šeimą išlaikyti pirmoje vietoje.

Jei darbas yra pirmoje vietoje, o šeima – antroje, tuomet patartina labai aiškiai skirti ribą tarp darbo ir namų/šeimos t.y. neužsibūnant ar neužsižaidžiant darbe ir skaidant paros ciklą aiškiai maždaug taip: 8 valandos darbui (visuomenei, klientams, žmonijai), 8 valandos šeimai, 8 valandos miegui (arba sau). Tai tik pavyzdys, kurį prisitaikykite ir perdarykite savaip. Taip pat visą savaitgalinį bei atostoginį laiką aiškiai skirkite šeimai.

Ar šiais laikais vaikų auklėjimas ir namų ruošos darbai vis dar tik moters pareigos?

Priklauso nuo vertybinio konteksto: vienose civilizacijose taip, tačiau kai kuriose kitose – ne. O “šie laikai” nuo “anų laikų” ar tūkstančių metų atgal (mano giliu įsitikinimu) giliąja prasme niekuo nesiskiria: žmonės gyveno ir gyvena su tais pačiais esminiais poreikiais ir rūpesčiais. Technologijos pažengė fantastiškai, tačiau žmonių santykių ir socialinių problemų tik padaugėjo. Namai ir vaikai kaip buvo, taip ir yra moters instinktas ir, manau, bus visais laikais ateityje. Pirmus kelis metus vaikas negali normaliai vystytis be motinos maksimalios globos. O namai, net jei ir aptarnaujami technologijomis vis vien turi būti diriguojami, koordinuojami moteriško multitaskingo. Moteriai vaikai ir namai yra instinktai, ir šių instinktų neturi vyras, net jei jis to ir labai norėtų. Tai kas, jei ne moteris?

suprattt

Kodėl moterys karjeristės kartais susilaukia aplinkinių pasmerkimo?

Moterų karjera yra gana naujas istorinis industrinis reiškinys turintis savo pliusus ir minusus. Norint sėkmingai suderinti karjerą ir šeimą (tuo atveju jei šeima kuriama) reikia ne tik išmanyti profesiją, išmanyti šeimą, bet dar ir žinoti kaip suderinti šias dvi veiklas. Tas derinimas gali reikalauti rimtų aukų, tokių kaip komforto zonos keitimas, šalies, profesijos, kalbos, religijos keitimas, gali net privesti prie skyrybų ir naujos šeimos kūrimo. Pasmerkimo moteris gali susilaukti todėl, kad nedaro šių aukų.

Tam tarpe yra šalių, kuriose moterų karjerizmas yra įprastas dalykas, ir šalių kuriose – neįprastas. Jei moteriai svarbu – vertėtų keisti šalį. 

Kaip vyras turėtų elgtis, jei jo moteris aktyviai siekia karjeros aukštumų?

Pirmiausiai jis turėtų daryti viską ką gali, kad būtų aprūpinta šeima, ir taip išvaduotų moterį nuo priverstinio poreikio siekti karjeros aukštumų.

Ypač – jei šeima yra vaikų kūrimo etape.

Jei moteris nori pati siekti karjeros  – tai vyras ir moteris turi aptarti ir suderinti, kad nenukentėtų šeima

Jei vaikai – nėra klausimas, tuomet klausimas – ar vyrui pačiam netrūksta moters laiko ir dėmesio. Jei trūksta – vėl pirmas punktas. Jei NEtrūksta – tuomet tiesiog džiaugtis savo moters universaliais gebėjimais.

http___www.pixteller.com_pdata_t_l-226052

Prenumeruokite svarbiausias naujienas – įveskite savo e-paštą



Reklama

Vienas komentaras “Tomas Girdzijauskas. Kaip suderinti šeimą ir karjerą?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s